Kinesiotaping

Trochę historii

Moda na kinesiotaping zaczęła się od sportu transmitowanego w telewizji – na boisku pojawili się piłkarze, a na kortach tenisiści, których nogi lub ręce oklejone były niebieskimi plastrami. Niedługo potem ta metoda leczenia zagościła w życiu osób amatorsko uprawiających różne dyscypliny. W parkach można było zaobserwować biegaczy i rowerzystów, którzy stosowali odblaskowe plastry na bolące miejsca. Dziś kinesiotaping stosowany jest już powszechnie nie tylko w przypadku urazów u sportowców, ale też we wspomaganiu osób, które przebyły zabieg operacyjny lub cierpią na obrzęki limfatyczne, jak też w leczeniu bólu kręgosłupa bądź rwy kulszowej.


Historia kinesiotapingu sięga jednak zdecydowanie dalej. Twórcą tej metody jest japoński specjalista od fizjoterapii i chiropraktyki, dr Kenzo Kase, który w latach siedemdziesiątych poprzedniego wieku opatentował oddychające, elastyczne i hipoalergiczne plastry. Miały one za zadanie wspierać pracę stawów i mięśni bez ograniczania swobody ich ruchu. Popularność zaczęły zyskiwać w czasie olimpiady w Seulu – korzystali z nich wtedy Japończycy.


Na czym polega kinesiotaping?

Najprościej rzecz ujmując, jest to metoda fizjoterapeutyczna, która polega na oklejaniu wybranych części ciała plastrami. Co bardziej sceptyczni zapytają, czy uzyskają podobny efekt, oklejając kończyny jakąkolwiek inną taśmą. Otóż nie. Plastry Kinesio wykonane są z bawełny, która w strukturze przypomina ludzką skórę. Przykleja się je na klej akrylowy, który jest hipoalergiczny. Do tego przepuszczają powietrze i są wodoodporne. Dzięki temu wspomagają pacjenta przez 24 godziny na dobę, przez kilka dni bez przerwy. Na skutek użycia plastrów powstają lepsze warunki pracy dla układu chłonnego organizmu. Zwiększa się ilość limfy i prędkość jej krążenia. Dzięki temu usuwane są metabolity, następuje redukcja stanów zapalnych, a krwiaki i obrzęki z czasem zaczynają się wchłaniać. Poza tym plastry wykazują właściwości przeciwbólowe, działając na ciałka Ruffiniego.


Plastrowanie dynamiczne wykonywane jest przez wykwalifikowanych fizjoterapeutów. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ sposób aplikacji plastrów zmienia się wraz ze sposobem cięcia plastra, jego rozciągnięciem i naciągnięciem skóry. Dlatego korzystając z kinesiotapingu w pojedynkę, można przez przypadek osiągnąć efekty przeciwne do zamierzonych i np. zwiększyć napięcie w mięśniach, zamiast je rozluźnić. Sceptycy twierdzą, że pozytywne działanie plastrów Kinesio Taping jest tylko skutkiem placebo. W świecie nauki jednak brakuje dowodów na poparcie tej tezy. Mimo tego należy pamiętać, że plastrowanie dynamiczne trzeba traktować jako dodatek do tradycyjnego leczenia. Nie zastąpi ono masaży rehabilitacyjnych, wizyt u kręgarza i osteopaty.


Wskazania:

  • Stany pourazowe – naderwania mięśni, ścięgien, więzadeł.
  • Zespoły bólowe stawów i kręgosłupa – plastry wspomogą masaże lecznicze kręgarza.
  • Stany przeciążeniowe – np. „kolano skoczka” pojawia się na skutek zmian degeneracyjnych więzadła rzepki. Plastry wspomagają rehabilitację.
  • Zaburzenia stabilności stawów – koryguje ustawienie oraz pracę stawów.
  • Obrzęki limfatyczne – szybszy przepływ limfy prowadzi do wchłonięcia krwiaków.
  • Ciąża – plastry mogą zapobiec powstawaniu rozstępów i zmniejszyć bóle kręgosłupa, które są naturalnym następstwem szybkiego przyrostu masy ciała.

fizykoterapia Poznań
Fizykoterapia

Sprawdź naszą ofertę

terapia manualna Poznań
Terapia manualna

Sprawdź naszą ofertę

gabinet masażu Poznań
Masaż LUX

Sprawdź naszą ofertę

osteopatia Poznań
TECHNIKI OSTEOPATYCZNE

Sprawdź naszą ofertę

fala uderzeniowa Poznań
FALA UDERZENIOWA

Sprawdź naszą ofertę

PAKIETY LUX

Sprawdź naszą ofertę

SPA LUX

Sprawdź naszą ofertę

WYNAJEM ŁÓŻEK MEDYCZNYCH

Sprawdź naszą ofertę

Rabaty LUX

Sprawdź naszą ofertę

 

 

Gabinet fizjoterapii i rehabilitacji, masaż leczniczy Poznań

LUX-MEDICA świadczy najwyższej jakości usługi z zakresu masażu rehabilitacyjnego i fizjoterapii, prowadzimy terapię manualną oraz terapię falą uderzeniową. Nasi fizjoterapeuci i kręgarze zajmują się nastawianiem kręgosłupa (m.in. leczenie bólu kręgosłupa, leczenie rwy kulszowej) oraz wykonywaniem masaży leczniczych. Gabinet mieści się w Poznaniu na osiedlu Winogrady.

 

W czym może pomóc wizyta w gabinecie rehabilitacji i fizjoterapii?

W codziennym życiu ból może wielu osobom uniemożliwiać normalne funkcjonowanie. Zdarza się, że wynika ono z chorób, których niestety nie można wyleczyć. Jednak w wielu przypadkach szansą na pozbycie się cierpienia jest skorzystanie z pomocy profesjonalnych rehabilitantów, fizjoterapeutów czy fizykoterapeutów.

 

Gabinet fizjoterapii Poznań – w jakich sytuacjach warto skorzystać z usług profesjonalnego gabinetu rehabilitacji?

Fizjoterapia, rehabilitacja czy fizykoterapia Poznań to dla wielu osób najlepsza szansa na uzyskanie maksymalnej możliwej sprawności ruchowej w codziennym życiu. W zależności od wybranych zabiegów, można osiągnąć różnorodne efekty. Przykładowo, profesjonalny fizjoterapeuta i gabinet masażu Poznań daje możliwość na pozbycie się chronicznego bólu wynikającego z trybu życia, problemów ze stawami. Co więcej, w gabinecie fizjoterapii przeprowadza się także leczenie rwy kulszowej Poznań, pomaga w powrocie do sprawności po wypadkach, problemy neurologiczne, ortopedyczne, a nawet natury seksualnej i wielu innych. Tak naprawdę zatem w niemal każdej sytuacji fizjoterapeuta może okazać się całkiem przydatny. Z tego powodu warto swoje problemy skonsultować ze specjalistą w wybranym gabinecie lub u lekarza, aby zdecydować, jakie zabiegi mogą być najlepsze.

 

Fizjoterapeuta Poznań – jakie zabiegi są warte uwagi?

Jeżeli chodzi o leczenie bólu kręgosłupa Poznań pomóc może specjalista, który potrafi wykonać profesjonalne nastawianie kręgosłupa Poznań. Jest to metoda, którą wykorzystuje się w przypadku chronicznego bólu pleców, odczucie sztywnego karku, bóle głowy czy bóle klatki piersiowej. Dobry kręgarz Poznań przy pomocy własnych rąk potrafi w taki sposób manipulować stawami, aby zapewnić pacjentowi ulgę w bólu. Kolejnym ciekawym zabiegiem jest z pewnością fala uderzeniowa Poznań. Jest to innowacyjne działanie, które wykorzystuje się w rehabilitacji problemów z narządami ruchu. Zazwyczaj wykonuje się przynajmniej 5 terapii, aby fala uderzeniowa faktycznie mogła zadziałać. Warto postawić też na masaż leczniczy Poznań. Dzięki niemu można poczuć realną różnicę w codziennym życiu, chociaż samo przeprowadzenie masażu niewiele ma wspólnego z przyjemnością i relaksem. Należy pamiętać, że wybór określonego rodzaju zabiegu nie zależy od pacjenta i tego, na co ma ochotę, tylko od tego, z jakimi problemami się boryka. Dzisiejsza rehabilitacja i fizjoterapia ma wiele możliwości - najlepiej zatem skorzystać ze wsparcia profesjonalisty i to jemu pozostawić wybór.

 

Ile kosztuje rehabilitacja w Poznaniu?

Nie ma jednej, konkretnej ceny za rehabilitację. Wszystko zależy od wybranych zabiegów, stopnia zaawansowania problemu i czasu, jaki jest wymagany do osiągnięcia najlepszych efektów. Można jednak łatwo określić ceny za pojedyncze zabiegi. Przykładowo, jednorazowa fala uderzeniowa to zazwyczaj około 80 złotych. W podobnej cenie można znaleźć masaż kręgosłupa i masaż leczniczy częściowy. Z kolei zabiegi fizykoterapii to około 20 złotych za sesję. Ćwiczenia korekcyjne za niecałe 200 zł